Zinātnes komunikācija /

27. oktobrī 2015. gadā

Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums piedalās akcijā "100 miljoni koku"

Jau trešo gadu Starptautiskajā miera dienā, 21. septembrī, Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma studenti – 2. un 22. grupas pārstāvji – kopā ar skolotāju Astrīdu Zeili piedalījās akcijā „100 miljoni koku”, kuras mērķis ir līdz 2017. gadam iestādīt 100 miljonus koku visā pasaulē, bet Latvijas reģionos kopā gandrīz 3000 koku, lai aktualizētu vides ilgtspējības jautājumus un runātu par klimata pārmaiņām.

Koku stādīšanas akcija tiek rīkota kopš 2004. gada, līdz šim pasaulē jau iestādīti vairāk nekā 9 000 000 koku. Akciju Latvijā atbalsta UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.

Kuldīgas Bērnu un jauniešu centra Jauniešu domes organizētajā dižskābāržu stādīšanā Kuldīgā, Sūru ielā, piedalījās arī citu Kuldīgas pilsētas skolu pārstāvji. Piedalīties pilsētas apzaļumošanā bija milzīgs gandarījums gan skolēniem, gan pedagogiem, taču īpašu vienotības sajūtu radīja apziņa, ka esam lielās akcijas maza daļiņa un rezultātā zaļāka taps gan Kuldīga, gan Latvija, gan arī visa pasaule.

Pasākuma dalībnieki iestādīja kokus kā nelielu simbolu mieram visā pasaulē! Fotogalerija apskatāma šeit.


Materiālu sagatavoja UNESCO ASP koordinatore Zanda Šlegelmilha.

 

LASĪT VAIRĀK
22. septembrī 2014. gadā

Koku stādīšanas akcija "100 miljoni koku" - 22. septembrī

Atsaucoties UNESCO LNK aicinājumam, vairākās Latvijas skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs noris koku stādīšanas akcija, kas tiek organizēta jau desmito gadu programmas “Vide tiešsaistē” ietvaros. Akcijas laikā – 22. septembrī – vienlaicīgi un vienoti kokus stāda, dziesmas dzied un zināšanas par vidi apgūst bērni un jaunieši visā pasaulē. Tā ir kā simboliska sacenšanās koku stādīšanas olimpiskajās spēlēs “Treelympics”.  “Šogad koku stādīšanas olimpiādes tēma ir “Koki dzīvībai”,un tajā tiek uzsvērta koku būtiskā nozīme gan laukos, gan pilsētvidē – koki ir ne tikai “pasaules plaušas”, nodrošinot mūs ar skābekli, bet arī dzīvotne un pārtikas avots daudzām citām sugām. Koks ir dzīvības avots, tādēļ mūsu pienākums ir rūpēties, lai Latvijas koki plauktu un zaļotu,” stāsta Ilze Dalbiņa, UNESCO LNK Izglītības sektora vadītāja.

 

 

LASĪT VAIRĀK
28. februārī 2013. gadā

Dabaszinātņu konkurss „Mēs par Latviju!”

©Foto: Valentīns Kudrjavcevs

UNESCO LNK uzsāk Starptautisko ūdens sadarbības gadu, atbalstot dabaszinātņu konkursu „Mēs par Latviju!”, ko organizē UNESCO Asociēto skolu projektā iesaistītais Bērnu un jauniešu vides izglītības centrs „Rīgas Dabaszinību skola” sadarbībā ar Rīgas domi. Konkursa atklāšana ievadīs Pasaules ūdens dienu 22. martā, un tā pirmā kārta būs veltīta ūdens tēmai. Konkursā aicināti piedalīties Latvijas interešu izglītības iestāžu audzēkņi, vispārizglītojošo skolu un profesionālo skolu skolēni no 7. līdz 12. klasei. Viens no konkursa mērķiem ir rosināt skolēnus iepazīt Latvijas dabaszinātnieku atklājumus un to praktisko un zinātnisko nozīmību vides problēmu risināšanā.

Konkurss notiks 8. kārtās interneta vietnē Eduspace. Veiksmīgākie konkursa dalībnieki sacentīsies klātienē 2013. gada 8. novembrī.
Pirmā kārta norisināsies Starptautiskajā ūdens dienā (19. - 25.03.2013.) un jautājumi būs saistīti ar ūdens pētniecību.

Sīkāka informācija par konkursa norisi un reģistrēšanos konkursam atrodama šeit: „Mēs par Latviju!” nolikums

LASĪT VAIRĀK
21. martā 2013. gadā

22. marts: Pasaules ūdens diena

Ik gadu 22. martā visā pasaulē atzīmē Pasaules ūdens dienu ar mērķi vērst uzmanību ilgtspējīgai saldūdens resursu izmantošanai. Šī gada sauklis „Ūdens, ūdens būs visur, ja vien dalīsimies” (Water, Water Everywhere, Only if We Share) starptautiskā konkursā tika izraudzīts no vairāk nekā 12 tūkstošiem iesniegtajiem pieteikumiem no 180 valstīm. Tas saskan ar ANO izsludinātā Starptautiskā ūdens sadarbības gada uzdevumu veicināt starptautisko sadarbību ūdens problēmjautājumu risināšanai.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, svinot Pasaules ūdens dienu un atzīmējot Starptautisko ūdens sadarbības gadu, atbalsta bērnu un jauniešu vides izglītības centra „Rīgas Dabaszinību skola” organizēto konkursu „Mēs par Latviju!”, kuram šobrīd dalībai reģistrējušies jau 194 skolēni no visas Latvijas. Konkursa dalībnieki neklātienē sacenšas septiņās kārtās, atbildot uz jautājumiem par zinātni un Latvijas dabaszinātnieku ieguldījumu tās attīstībā, lai 8. kārtā - š.g. novembrī – tiktos un pārbaudītu savas zināšanas dabaszinātnēs. Konkursa pirmā kārta ir veltīta ūdens tēmai.

UNESCO aicina valsts un nevalstiskās organizācijas, kā arī indivīdus iesaistīties Pasaules ūdens dienas atzīmēšanā, izmantot Pasaules ūdens dienas logo un pastāstīt par Latvijā notiekošajiem pasākumiem visai pasaule, tos reģistrējot mājaslapā www.unwater.org.LASĪT VAIRĀK
18. aprīlī 2013. gadā

Pavasaris ir klāt! Vērosim putnus!

©Foto: UNESCO LNK, Evija Maļkeviča

27. un 28. aprīl visi laipni aicināti uz bezmaksas putnu vērošanas ekskursijām!

LASĪT VAIRĀK
22. maijā 2013. gadā

22. maijs: Bioloģiskās daudzveidības diena

Bioloģiskā daudzveidība ir nozīmīgākā tēma UNESCO Asociēto skolu projekta jaunizveidotajā interneta platformā, kas ir pieejama šeit: https://en.unesco.org/aspnet/. Tajā bioloģiskā daudzveidība tiek skatīta lauksaimniecības, pārtikas ražošanas, klimata pārmaiņu, kultūras attīstības un ūdens resursu pārvaldības tēmu kontekstā.

Par godu Starptautiskajai bioloģiskās daudzveidības dienai UNESCO Asociēto skolu projekta starptautiskā koordinācijas grupa aicina veltīt 120 minūtes bioloģiskajai daudzveidībai un piedalīties četros brīvpieejas virtuālos semināros (divos angļu, vienā franču un vienā spāņu valodā) no 27. līdz 29. maijam. Semināros mudināti piedalīties skolotāji, skolnieki, projekta koordinatori, kā arī citi vides izglītības interesenti. Reģistrēties un piedalīties semināros iespējams šeit: https://en.unesco.org/aspnet/

LASĪT VAIRĀK
30. maijā 2013. gadā

Radošā darbnīca "Ūdens, ūdens būs visur, ja vien pratīsim dalīties!"

Jau rīt, 31. maijā no pulksten 14:00 līdz 17:00, Vērmanes dārzā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija piedalīsies un organizēs radošo darbnīcu „Ūdens, ūdens būs visur, ja vien pratīsim dalīties!”  Starptautiskajai bērnu aizsardzības dienai veltītā pasākumā „Jūras māte man vaicāja”. Radošā darbnīca sagatavota  sadarbībā ar GLEN Latvija un Bauskas 2. vidusskolas skolēniem un skolotājiem.  Pasākumu koordinē bērnu un jauniešu centrs „Bolderāja”.

 

LASĪT VAIRĀK
26. septembrī 2013. gadā

UNESCO ASP skolas piedalās Zinātnieku naktī!

Kad 2010. gadā ANO izsludināja Starptautisko ūdens sadarbības gadu, pasaules sabiedrība tika aicināta 2013. gadā īpaši pievērsties pārrobežu sadarbībai, lai visiem pasaules iedzīvotājiem nodrošinātu pieeju kvalitatīvam dzeramajam ūdenim un lai novērstu ūdens piesārņošanu, kas apdraud bioloģisko daudzveidību.

Lai aktualizētu ūdens kvalitātes jautājumus Latvijas sabiedrībā un veicinātu izpratni par ūdeni kā fundamentālu vērtību, šogad Zinātnieku nakti caurvij ūdens tēma.  Tā visā Latvijā notiks 27. septembrī.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti Zinātnieku naktī piedāvā vērienīgu pasākumu programmu UNESCO Asociēto skolu projekta skolām un plašākai sabiedrībai. Skolēniem būs iespēja apmeklēt Rīgas ūdensapgādes muzeju un ielūkoties ūdens sūknētavas telpās.  Jūrmalas pilsētas muzejā varēs uzzināt par peldēšanās tradīcijām un ūdens procedūrām gan šajā, gan iepriekšējos gadsimtos, savukārt Enerģētikas muzejs piedāvās apskatīt ceļojošo izstādi „Ķeguma HES –Latvijas enerģētikas lepnums”. Rīgas Tehniskajā universitātē skolēni būs aicināti apmeklēt izstādi „Leonardo ģēnijs”, kurā apskatāmi Leonardo da Vinči modeļi, tostarp ūdens mašīnas – akvalangs, katamarāns, glābšanas riņķis, peldplezna – un citas aizraujošas lietas. SIA „Jūrmalas ūdens” sadarbībā ar Latvijas ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociāciju piedāvās izglītojošu ekskursiju speciālistu vadībā Dzintaru atdzelžošanas stacijā un pastāstīs, kā tiek attīrīts un piegādāts ūdens Latvijas pilsētu iedzīvotājiem.

LASĪT VAIRĀK
17. oktobrī 2013. gadā

Seminārā "Dzīvais ūdens" atzīmēsim UNESCO ASP 60. gadadienu

Jau rīt, 18. oktobrī, notiks UNESCO Asociēto skolu projekta un Baltijas jūras projekta seminārs „Dzīvais ūdens” par vienu no nozīmīgākajiem dabas elementiem – ūdeni, aplūkojot šo tematu no dažādiem interesantiem skatupunktiem. Seminārā piedalīsies 87 UNESCO Asociēto skolu projekta un Baltijas jūras projekta skolu direktori un skolotāji no visas Latvijas.

Profesore Janīna Kursīte – Pakule uzstāsies ar lekciju par ūdens semiotiku tautas tradīcijā, savukārt par ūdeni kā ilgtspējīgas izglītības un dzīves sastāvdaļu runās asociācijas „Izglītība ilgtspējīgai attīstībai” projektu vadītāja doktore Inga Belousa. Semināra „Dzīvais ūdens” pirmo daļu noslēgs vides eksperti Andris Urtāns un Loreta Urtāne, uzstājoties ar vides izglītībai veltītu lekciju par ūdenstilpju un ūdensteču izmantošanu un apsaimniekošanu. Semināra otrajā daļā klātesošie atskatīsies uz UNESCO Asociēto skolu projekta un Baltijas jūras projekta attīstību Latvijā – to panākumiem un vēl gaidāmajiem izaicinājumiem.

LASĪT VAIRĀK
05. novembrī 2013. gadā

No zīmes uz darbību, no ūdens piliena uz okeānu: UNESCO ASP un BJP seminārs "Dzīvais ūdens"

 

2013. gada 18. oktobrī notika UNESCO Asociēto skolu projekta un Baltijas jūras projekta seminārs „Dzīvais ūdens”.

Šogad aprit 60 gadi kopš UNESCO Asociēto skolu projekta (UNESCO ASP) dibināšanas, kura ietveros darbojas arī Baltijas jūras projekts (BJP). Atzīmējot apaļo gadadienu, kā arī ANO izsludināto Starptautisko ūdens sadarbības gadu, tika organizēts seminārs UNESCO ASP un BJP skolu koordinatoriem „Dzīvais ūdens”. Dažādu nozaru eksperti dalījās ar skolotājiem ar saviem viedokļiem un pētījumu rezultātiem par svarīgāko cilvēka eksistencei nepieciešamo substanci – ūdeni. Cilvēka ķermenis sastāv no 50-75% ūdens; ūdens ir mūsu un citu būtņu dzīvības pamats, kura daudzums, pieejamība un kvalitāte ietekmē visas mūsu dzīves jomas. Seminārā eksperti apskatīja vairākus svarīgus aspektus – ūdens ietekmi uz mūsu kultūru, domāšanu un tradīcijām, ūdens simbolisko nozīmi; ūdens attīrīšanas, saglabāšanas un apsaimniekošanas aktuālus jautājumus, kā arī pieejas integrētai ūdens pētniecībai un ilgtspējīgai izmantošanai mūsdienu informācijas sabiedrībā. Īpaša uzmanība tika veltīta skolēnu un skolotāju iespējamam ieguldījumam. Kā norāda viena no ekspertēm – Inga Belousa –, tieši šāda starpnozaru sadarbība ir visefektīvākā inovatīvā pieeja, kas ļauj lēmumu pieņemšanā piedalīties vienlaicīgi daudzu profesiju pārstāvjiem un dod iespēju jaunradei.

LASĪT VAIRĀK