Zinātnes komunikācija /

08. maijā 2015. gadā

Zemes diena Jāņmuižas pirmsskolas izglītības iestādē

Starptautisko Zemes dienu Jāņmuižas bērni aizvadīja aktīvā darbībā. Rudenī bērni un vecāki bija izveidojuši atpūtas vietu pie Gaujas – savācot atkritumus un izveidojot solus, ugunskura vietu. Šī vieta kļuvusi iecienīta jāņmuižnieku vidū. Zemes dienā bērni atkal devās atpūtas vietu sakopt - savāca atkritumus, nolūzušos zarus, salaboja vecos solus un izveidoja jaunus – paši bērni, pieaugušo uzraudzībā, zāģēja, sita naglas. Bērni ir patiesi priecīgi un lepni, ka paši savām rokām spējuši izveidot vietu, kas sniedz prieku gan sev, gan citiem Jāņmuižas iedzīvotājiem un viesiem. Ļoti ceram, ka ar savu piemēru iedvesmosim arī citus mežu aiz sevis atstāt tīrāku nekā iepriekš!

LASĪT VAIRĀK
08. maijā 2015. gadā

Koku stādīšanas akcija "100 miljoni koku" turpinās

Maijs ir brīnišķīgs mēnesis, lai kopā ar ģimeni, draugiem vai skolasbiedriem atjaunotu Latvijas dabas resursus un stādītu kokus. Turklāt šajā mēnesī kokus stādīs arī bērni, jaunieši un pieaugušie visā pasaulē, piedaloties akcijā "100 miljoni koku"!

Kopīga vispasaules koku stādīšanas akcija tiek organizēta jau vienpadsmito gadu programmas “Vide tiešsaistē” (Environment Online) ietvaros.  Ik gadu tiek noteiktas divas īpašas dienas, kad vienlaicīgi un vienoti kokus stādīs, dziesmas dziedās un par vidi mācīsies bērni un jaunieši visā pasaulē. Šogad tas ir 22.maijs un 21. septembris.Šī gada koku stādīšanas olimpiādes tēma ir “Nākotnes koks".

Aicinām izglītības iestāžu kolektīvus iesaistīties vispasaules koku stādīšanas olimpiskajās spēlēs “Treelympics”. Lai piedalītos, jāveic šādi soļi:

-          Reģistrējiet savu skolu tiešsaistē mājas lapā: www.treelympics.org. Reģistrēšanos veic skolotāji vai direktori. Pēc reģistrēšanās nosūtot nelielu aprakstu par skolas dalību elektroniski i.dalbina@unesco.lv.

-          Informējiet par stādītājiem kokiem (vieta, skaits, sugas), izmantojot anketu mājas lapā www.treelympics.org. Obligāti jāpievieno fotogrāfijas no stādīšanas akcijas.

-          Sagatavojiet nelielu aprakstu par akciju savā skolā un kopā ar pāris spilgtākajām bildēm vai video (ielādējot video youtube.com norādiet klāt saiti) nosūtiet UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai elektroniski i.dalbina@unesco.lv.

LASĪT VAIRĀK
11. jūnijā 2015. gadā

Pasaules vides diena nosvinēta ar sporta aktivitātēm Jāņmuižas pirmsskolas izglītības iestādē

Vides dienā Jāņmuižas pirmsskolas izglītības iestādē notika liela rosība. Bērni pulcējās iestādes pagalmā ar divriteņiem, trīsriteņiem, skrejriteņiem, līdzsvara riteņiem – dažādiem braucamrīkiem, lai Karlsona vadībā dotos uz stadionu kopīgām sportiskām aktivitātēm. Dalībnieki un braucamrīki bija interesanti noformēti. Brauciens izraisīja bērnos lielu prieku, entuziasmu, azartu. Pēcpusdienā aktivitātes turpinājās. Ābeļdārzā bērni un vecāki nostiprināja zināšanas par ārstniecības augiem, to lietošanu, meklēja apslēpto dārgumu lādi, degustēja dažādas tējas. Par labu noskaņojumu gādāja papagailis Žožo. No mazajiem sportistiem neatpalika arī vecāki. Savu izturību un varēšanu pārbaudot izturības skrējienā stadionā ar moto „Esi priecīgs un vesels!”.

LASĪT VAIRĀK
16. septembrī 2015. gadā

Zinātnieku nakts UNESCO ASP skolām sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti

Šogad aprit desmit gadu, kopš visā Eiropā tiek rīkota īpaša akcija – Zinātnieku nakts. To atzīmēsim 25. septembrī, aicinot ikvienu interesentu iepazīt aizraujošo zinātnes pasauli – tikties ar zinātniekiem, doties uz zinātnes centriem un augstskolām, kur sagatavo nākamos zinātniekus, kā arī piedalīties zinātniskās prezentācijās, interaktīvās nodarbībās un citās interesantās aktivitātēs.  Atzīmējot Zinātnieku nakti un ANO Starptautisko gaismas gadu, Rīgas Tehniskā universitāte un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sagatavojusi īpašu programmu vispārizglītojošo un profesionālo skolu audzēkņiem sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, AS „Latvenergo” Enerģētikas muzeju un Latvijas Nacionālo botānisko dārzu. Programmā paredzētas gan zinātniskas darbnīcas “Kā redz robots”, “Spīdošais flaberis” u.c. jaunāko klašu audzēkņiem, gan gaismas elektronikas darbnīcas un RTU laboratorijas apmeklējumi vecāko klašu skolēniem. 

LASĪT VAIRĀK
27. oktobrī 2015. gadā

Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums piedalās akcijā "100 miljoni koku"

Jau trešo gadu Starptautiskajā miera dienā, 21. septembrī, Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma studenti – 2. un 22. grupas pārstāvji – kopā ar skolotāju Astrīdu Zeili piedalījās akcijā „100 miljoni koku”, kuras mērķis ir līdz 2017. gadam iestādīt 100 miljonus koku visā pasaulē, bet Latvijas reģionos kopā gandrīz 3000 koku, lai aktualizētu vides ilgtspējības jautājumus un runātu par klimata pārmaiņām.

Koku stādīšanas akcija tiek rīkota kopš 2004. gada, līdz šim pasaulē jau iestādīti vairāk nekā 9 000 000 koku. Akciju Latvijā atbalsta UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.

Kuldīgas Bērnu un jauniešu centra Jauniešu domes organizētajā dižskābāržu stādīšanā Kuldīgā, Sūru ielā, piedalījās arī citu Kuldīgas pilsētas skolu pārstāvji. Piedalīties pilsētas apzaļumošanā bija milzīgs gandarījums gan skolēniem, gan pedagogiem, taču īpašu vienotības sajūtu radīja apziņa, ka esam lielās akcijas maza daļiņa un rezultātā zaļāka taps gan Kuldīga, gan Latvija, gan arī visa pasaule.

Pasākuma dalībnieki iestādīja kokus kā nelielu simbolu mieram visā pasaulē! Fotogalerija apskatāma šeit.


Materiālu sagatavoja UNESCO ASP koordinatore Zanda Šlegelmilha.

 

LASĪT VAIRĀK
22. septembrī 2014. gadā

Kuldīdznieki no lietus nebaidās: koku stādīšanas akcija veltīta Baltijas ceļa 25. gadadienai!

unesc eno 027unesc eno 024

2014. gada 22. septembrī, ENO koku stādīšanas dienā, Kuldīgas Bērnu un jauniešu centra Skolēnu dome organizēja 25 dižskābāržu stādīšanu Kuldīgā, Sūru ielā par godu Baltijas ceļa 25. gadadienai. 

"Mēs stādījām kokus mieram!" stāsta Inga Vīksna un informē, ka akcijā piedalījās Kuldīgas Tūrisma un tehnoloģiju tehnikums, Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību skola, Kuldīgas centra vidusskola, Kuldīgas 2. vidusskola, Kuldīgas pamatskala, V. Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzija un Kuldīgas Alternatīvā sākumskola. 

Pasākuma organizatori un UNESCO Latvijas Nacionālā komisija saka lielu paldies Kuldīgas pašvaldībai (īpaši Dacei Jansonei), kas palīdzēja iegādāties kokus un SIA Kudīgas Komunālie pakalpojumi darbiniekiem par praktisku līdzēšanu!  Fotogalerija apskatāma šeit: Kuldīdznieki koku stādīšanas akciju velta Baltijas ceļam!

LASĪT VAIRĀK
22. septembrī 2014. gadā

Koku stādīšanas akcija "100 miljoni koku" - 22. septembrī

Atsaucoties UNESCO LNK aicinājumam, vairākās Latvijas skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs noris koku stādīšanas akcija, kas tiek organizēta jau desmito gadu programmas “Vide tiešsaistē” ietvaros. Akcijas laikā – 22. septembrī – vienlaicīgi un vienoti kokus stāda, dziesmas dzied un zināšanas par vidi apgūst bērni un jaunieši visā pasaulē. Tā ir kā simboliska sacenšanās koku stādīšanas olimpiskajās spēlēs “Treelympics”.  “Šogad koku stādīšanas olimpiādes tēma ir “Koki dzīvībai”,un tajā tiek uzsvērta koku būtiskā nozīme gan laukos, gan pilsētvidē – koki ir ne tikai “pasaules plaušas”, nodrošinot mūs ar skābekli, bet arī dzīvotne un pārtikas avots daudzām citām sugām. Koks ir dzīvības avots, tādēļ mūsu pienākums ir rūpēties, lai Latvijas koki plauktu un zaļotu,” stāsta Ilze Dalbiņa, UNESCO LNK Izglītības sektora vadītāja.

 

 

LASĪT VAIRĀK
17. septembrī 2014. gadā

Zinātnieku nakts 2014 veltīta kristalogrāfijai

Jau otro gadu UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti aicina iesaistīties UNESCO ASP skolas Zinātnieku nakts aktivitātēs. Šogad, atzīmējot ANO Starptautisko kristalogrāfijas gadu, tiek piedāvāta īpaša programma vispārizglītojošo un profesionālo skolu audzēkņiem sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā, Zinātnes teātri no Lielbritānijas un AS „Latvenergo” Enerģētikas muzeju.

Pasākumā paredzēts prezentēt zinātnes šovu no Lielbritānijas“Zinātnes nākotne. Gaisma un elektrība”, kurā skolēni un skolotāji varēs vērot un paši aktīvi iesaistīties dažādos fizikas eksperimentos un uzzināt par nākotnes tehnoloģijām.Skolēniem un skolotājiem būs iespēja apmeklēt unikālu izstādi “Zeme mūsu rokās”, kā arī piedalīties Enerģētikas muzeja īpaši sagatavotajā Zinātnieku nakts programmā.

Aicinām skolas izveidot savu Zinātnieku nakts programmu, kā arī piedalīties Zinātnieku nakts aktivitātēs visā Latvijā 26. septembrī un visas nedēļas garumā.

Plašāka informācija šeit:LASĪT VAIRĀK
21. martā 2014. gadā

Pasaules ūdens dienā – par ūdeni un enerģiju!

Ūdens un enerģija ir cilvēku dzīves, attīstības un ekonomikas izaugsmes pamats. Tas vairākkārt uzsvērts UNESCO Pasaules ūdens novērtēšanas programmas ziņojumā „Ūdens un enerģija”, kas tiks atklāts 22. martā – Pasaules ūdens dienā.

Tiek prognozēts, ka 2030. gadā atjaunojamās enerģijas pieprasījums pieaugs par 60%, savukārt kopējais enerģijas patēriņš – par apmēram 50%. Tas nozīmē, ka jau tuvā nākotnē strauji palielināsies pieprasījums pēc enerģijas un ūdens resursiem, jo visos enerģijas ieguves procesos (tostarp – elektrības ražošanai) ir nepieciešams ūdens. Tas tiek izmantots jēlmateriālu ieguvei, dzesēšanas procesos, attīrīšanas procesos, kultūraugu audzēšanai biodegvielai, turbīnu darbināšanai un citos procesos. Turklāt enerģijas iegūšana nav vienīgais iemesls, kāpēc nākotnē ūdens būs ekskluzīvs produkts. Jau šobrīd daudzās jaunattīstības valstīs, attīstoties ūdensapgādes infrastruktūrai un pieaugot iedzīvotāju skaitam, dzeramā ūdens patēriņš ir audzis par 90%.Ziņojumā pētīts pasaules ūdens resursu stāvoklis, izmantošana un vadība, kā arī sniegti padomi politikas veidotājiem, zinātniekiem, izglītības darbiniekiem un citiem interesentiem par ūdens resursu ilgtspējīgu izmantošanu. No 22. marta ar ziņojumu varēs iepazīties šeit: www.unwater.org/worldwaterday 

LASĪT VAIRĀK
18. decembrī 2014. gadā

Latviju koku stādīšanas olimpisko spēļu finālā pārstāv Limbažu 3. vidusskola

2014. gada pavasarī tika izsludinātas koku stādīšanas olimpiskās spēles jeb „Treelympics”, kuras laikā visā pasaulē bērni, jaunieši un pieaugušie simboliski sacentās koku stādīšanā. Kopīga vispasaules koku stādīšanas akcija tiek organizēta jau desmito gadu programmas „Vide tiešsaistē” ietvaros. Mūsu skolas kolektīvs šādu informāciju saņēma pirmo reizi, tāpēc radās interese piedalīties un padalīties savā koku stādīšanas pieredzē. Šī gada koku stādīšanas olimpiādes tēma bija „Koki dzīvībai”, un tiek uzsvērts, ka kokiem ir būtiska nozīme gan laukos, gan pilsētvidē: koki ir ne tikai „planētas plaušas”, bet arī dzīvotne un pārtikas avots daudzām citām sugām, kā arī vērtīgs izejmateriāls.

Olimpiādes laikā vajadzēja stādīt kokus lielākās platībās, kā arī 22. maijā vai 22. septembrī bija jāpievienojas vienlaicīgai un vienotai koku stādīšanas akcijai, padarītais bija jāpiereģistrē organizatoru mājas lapā. Tā kā Limbažu 3. vidusskolas kolektīvam jau bija izveidojusies laba sadarbība ar AS „Latvijas Valsts meži” un pieredze Mammadaba Meistarklasē, iesaistījāmies Meža dienās 2014. Mežu stādīšanā piedalījās dažāda vecuma skolēni un kopā iestādījām 4 ha priežu meža. Pavisam  iestādījām 12 400 stādu. Savukārt, 22. septembrī pie skolas, Mammadaba Meistara Diploma ieguvēji, iestādīja 10 dažādu šķirņu kadiķus un tūjas. Par paveiktā darba apjomu ziņojām UNESCO LNK un Treelympics 2014 organizatoriem, kā arī nosūtījām nelielu foto reportāžu.

LASĪT VAIRĀK